Noutati

Matematica în Bucovina. Concursul Internaţional “Memorialul David Hrimiuc”, ediţia a XIV-a, 17 – 19 noiembrie 2017

Sâmbătă 18 noiembrie 2017

Deschiderea festivă a Concursului Internaţional de matematică „Memorialul David Hrimiuc” are loc la ora 9.00 în Sala Multimedia a Colegiului „Alexandru cel Bun” din Gura Humorului.

Proba scrisă începe la ora 10.00 la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului, iar elevii pot intra în şcoală începând cu ora 9.40, pe uşa din spate unde este afişată şi repartizarea acestora.

Zilele Portilor deschise la Scoala Gimnazială Nr. 1

Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului a organizat vineri, 27.10.2017, în cadrul parteneriatului dintre grădinițe-școală, o activitate comună cu reprezentanți ai acestora. Au participat doamnele educatoare, părinții și copiii de la grupele mari, care în anul școlar următor vor urma cursurile clasei pregătitoare. Oaspeții au fost întâmpinați de Zâna Toamnă cu mesaje de “bun venit” scrise pe frunze multicolore, pe care cei mici le-au personalizat și au împodobit copăcelul toamnei.

Proiectul Erasmus+

Mobilitate Romania | Zilele 1-3

• Sosirea partenerilor noștri din Estonia, Bulgaria și Spania în cadrul Proiectului ”Sharing Legends and Myths”.
  • Deschiderea oficială a proiectului de către primarul orașului, ing. Marius Ursaciuc
  • Vizitarea școlii noastre,și a obiectivelor importante din localitate :Muzeul Obiceiurilor Populare, Catedrala Nașterea Maicii Domnului și Mănăstirea Voroneț.
  • Workshop